Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Dyskutowali o przyszłości żużla

W Centrum Kultury Śląskiej zorganizowano dzisiaj konferencję „Powrót wielkiego sportu do miasta”, która odbyła się w ramach akcji Gazety Wyborczej „Miasta Idei”. Była ona poświęcona przyszłości żużla w Świętochłowicach.

W pierwszej części wydarzenia odbyły się warsztaty, w których wzięli udział m.in. włodarze miasta, urzędnicy, radni, przedsiębiorcy, a także przedstawiciele klubów sportowych. Prowadził je Rafał Stefański, psycholog społeczny. Wszyscy wspólnie zastanawiali się i dyskutowali co zrobić, żeby świętochłowicki żużel cały czas się rozwijał. Rozmawiano również o przyszłości piłki nożnej w naszym mieście. Uczestnicy przedstawiali pomysły, była mowa m.in. o sponsorach, organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych na wyremontowanym stadionie, budowie hotelu czy muzeum sportu żużlowego.

Zaraz po warsztatach zorganizowano debatę. Grono panelistów tworzyli: Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic; Paweł Waloszek, legenda świętochłowickiego żużla, a także Michał Widera, prezes MS Śląsk Świętochłowice; wiceprezes Krzysztof Sichma; członek zarządu Agnieszka Kulik; Krzysztof Bas, trener szkółki MS Śląsk Świętochłowice oraz Kamil Tomaszowski, wychowanek i zawodnik klubu. Debatę poprowadził Przemysław Jedlecki, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Eksperci dyskutowali o przyszłości żużla w naszym mieście, współpracy klubu i świętochłowickiego samorządu, a także o finansowaniu sportu, sponsorach czy roli speedway’a w Metropolii.

- Tworzymy żużel przede wszystkim dla Świętochłowic, ale również dla mieszkańców całej Metropolii. „Czarny sport” nie jest łatwą dyscypliną, jednak wszyscy wspólnie krok po kroku chcemy zbudować drużynę, która z czasem wystartuje w rozgrywkach ligowych – podkreślał Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

- Napędzeni kibicami, z ogromną pomocą Urzędu Miejskiego reaktywowaliśmy żużel w 2015 roku. Od początku nasza współpraca układa się wzorowo. Aby osiągnąć cel wszyscy musimy iść w tym samym kierunku – tłumaczył Michał Widera, prezes MS Śląsk Świętochłowice.

Na szkolenie młodzieży zwracał uwagę Paweł Waloszek legenda speedwaya’a.

- Cieszę się, że praca z młodzieżą w naszym mieście ruszyła do przodu. To przyszłość klubu – zapewniał wicemistrz świata z 1970 roku.

- Mamy o tyle trudniej, że nie posiadamy drużyny seniorów, ale mimo tego chłopcy są zainteresowani żużlem. Poprzez speedrower utrzymaliśmy tradycję ścigania w mieście, co ułatwia nam teraz szkolenie – mówił Krzysztof Bas, trener szkółki MS Śląsk.

W debacie uczestniczył również jeden z pierwszych wychowanków MS Śląsk Świętochłowice Kamil Tomaszowski.

- Zawsze chciałem ścigać się na motocyklu w Świętochłowicach, po reaktywacji pojawiła się szansa, więc musiałem z niej skorzystać – przyznał młody żużlowiec.

Po wypowiedziach ekspertów głos mogli zabrać widzowie. Wśród nich był m.in. redaktor Henryk Grzonka, który zawodowo żużlem zajmuje się od lat.

- Świętochłowice mają znakomite położenie, aby stworzyć żużel dal całej Metropolii. Potrzebna jest jednak duża determinacja – podsumował Henryk Grzonka.