Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Budynek odzyskuje dawny blask

Zabytkowy budynek przy ul. Polaka 1 w Świętochłowicach z tygodnia na tydzień zmienia oblicze. Jesienią tego roku zostanie w nim otwarte Muzeum Powstań Śląskich.

Obiekt, który przez 13 lat stał pusty, odzyskuje dawny blask w dużej mierze dzięki pozyskanym przez miasto środkom unijnym. Całkowity koszt jego remontu i przebudowy wynosi 9 mln 324 tys. zł. Inwestycja została dofinansowana w wysokości 7 mln 884 tys. zł.. z funduszy pochodzących z Brukseli.
 - Budowa przebiega zgodnie z planem. Do tej pory w budynku przy ul. Polaka 1 wyremontowaliśmy dach i wymieniliśmy stropy. Położone są instalacje i wstawione nowe okna. W dużej mierze gotowa jest elewacja budynku, trwa montowanie ogrodzenia. Obecnie tynkujemy wnętrze obiektu, kładziemy posadzki i wykańczamy schody – mówi kierownik budowy Marek Rotkegel.
Po zakończeniu prac budowlanych w budynku rozpocznie się montowanie interaktywnej i w pełni nowoczesnej ekspozycji połączonej z eksponatami, które udaje się pozyskiwać podczas ogólnopolskiej zbiórki. Projekt i wykonanie ekspozycji muzeum będzie kosztowało 4 mln 335 tys. zł. Na ten cel miasto pozyskało kilkaset tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.