Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Budżet na rok 2016

Przeważającą większością głosów Rada Miejska na poniedziałkowej sesji przegłosowała budżet na 2016 rok. Dochody jakie miasto uzyska w przyszłym roku to niemal 185 mln zł. Tyle samo wyniosą planowane wydatki. Słowem to będzie zrównoważony budżet. Warto też podkreślić, że w mieście od kilku lat tak przychody, jak i wydatki sukcesywnie, podobnie jak nakłady inwestycyjne. To dobra wiadomość.

- Budżet jest zgodny z przepisami ustawy o finansach publicznych. Równoważy rozwój miasta. Zaplanowane w nim i wieloletniej prognozie finansowej inwestycje w przyszłości będą istotnie stymulować gospodarkę Świętochłowic – podkreśliła podczas sesji radna Urszula Owoc-Kania, przewodnicząca komisji finansów i rozwoju gospodarczego Rady Miejskiej.

Tylko na inwestycje przeznaczonych zostanie 18 mln zł. Część tych środków to wkład własny gminy w inwestycje współfinansowane przez Unię Europejską w 85 procentach. To zaś oznacza, że rozpoczęte inwestycje będą warte nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Gmina będzie w przyszłym roku przygotowywać się też do największych inwestycji w następnych latach, także tych z wykorzystaniem środków z aktualnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. W budżecie zapisano m.in. 400 tys. zł na projekt przebudowy stadionu im. Pawła Waloszka.

Sama inwestycja jest planowana na lata 2017-18.  Ma na celu powrót profesjonalnej ligi żużlowej do Świętochłowic. Będzie spełnieniem marzeń środowisk sportowych i mieszkańców. Jednocześnie to realizacja obietnicy wyborczej prezydenta Dawida Kostempskiego.

Ważne miejsce w planach inwestycyjnych władz miasta zajmuje też rewitalizacja stawu Kalina, która nigdy nie została zarzucona, wręcz przeciwnie nacisk na jej dokończenie wzrósł wraz z wzmożonymi zabiegami o nowe środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel.

Trzeba podkreślić, że budżet pozytywnie przeszedł weryfikację w Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Większy z roku na rok poziom inwestycji wskazuje na to, że miasto umiejętnie wykorzystuje środki budżetowe i dobrze pozyskuje środki zewnętrzne, tak te unijne, jak i krajowe.