Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Bezpłatna mammografia

Kobiety w wieku 50-69 lat, ale także 40-49 i 70-75 lat będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Będą one wykonywane od 1 do 3 lutego br. w mammobusie zaparkowanym przy ul. Chorzowskiej 19 w Świętochłowicach.

Badania piersi dla kobiet w wieku 50 – 69 lat są bezpłatne. Refunduje je Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Kobiety w tym wieku mogą wykonywać je  co 2 lata (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Skierowanie lekarskie nie jest wymagane.

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Otrzymywany wynik badania przesiewowego to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją – czy w piersiach występują nieprawidłowości wymagające dalszej diagnostyki. W razie takiej konieczności, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania.

Za sprawą projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać także kobiety w wieku 40-49 lat oraz 70-75 lat. W tym przypadku wymagane jest jednak skierowanie lekarskie od lekarza dowolnej specjalizacji.

Na badania w ramach obu programów konieczna jest wcześniejsza rejestracja. LUX MED Diagnostyka nr tel. 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu.

Mammografia trwa kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza.