Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Świętochłowickie kadry - podsumowanie

W ramach przeglądu filmowego „Świętochłowice kadry” można było zobaczyć 17 filmów, a także spotkać się z reżyserami, aktorami, czy operatorami filmowymi.

Świętochłowice są ciekawym miejscem dla filmowców. Nakręcono tutaj wiele scen do różnych produkcji. Dzięki przeglądowi „Świętochłowickie kadry” mogliśmy zobaczyć kilkanaście obrazów, w których „wystąpiło” nasze miasto. Podczas inauguracji zaprezentowano film „Sól ziemi czarnej”. Była też okazja do spotkania z reżyserem Kazimierzem Kutzem, odtwórcą głównej roli Olgierdem Łukaszewiczem, a także operatorem Wiesławem Zdortem. W kolejnych dniach w reperaturze znalazły się jeszcze takie filmy jak: „Perła w koronie”, „Skazany na bluesa”, czy „Grzeszny żywot Franciszka Buły”. Po projekcji ostatniego z nich można było porozmawiać z Andrzejem Grabarczykiem, który zagrał głównego bohatera. Na zakończenie natomiast w Centrum Kultury Śląskiej wyświetlono film „Gwiazdy”, czyli najnowszą produkcję z udziałem naszego miasta. Wśród gości specjalnych byli reżyser filmu Jan Kidawa-Błoński z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą - Błońską, a także Jan Banaś – legenda śląskiej piłki nożnej, którego historię przedstawiono w filmie. Dodatkowo pozdrowienia dla uczestników z Berlina przesłał Mateusz Kościukiewicz, odtwórca głównej roli.

Mieszkańcy chętnie korzystali z okazji do zadawania twórcom pytań, m.in. o kulisy powstania filmów, a także o ich obraz Śląska. Przegląd filmowy „Świętochłowickie kadry” był jednym z elementów obchodów 70. rocznicy nadania praw miejskich Świętochłowicom.