Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Świętochłowice wyróżnione tytułem Sportowa Gmina 2018

Po raz drugi z rzędu Świętochłowice otrzymały wyróżnienie ,,Sportowa Gmina”. Nagrodę w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odebrał prezydent Dawid Kostempski. Miasto doceniono za działania na rzecz promowania aktywności wśród mieszkańców i inwestycje w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. 

Tytuł przyznawany jest przez Klub Sportowa Polska tym samorządom, które umiejętnie łączą budowę obiektów sportowych z programem rozwoju sportu i rekreacji, zapewniają mieszkańcom jak najszerszą ofertę oraz promują zdrowy, aktywny i bezpieczny tryb życia.

- Sport wpływa na niemal wszystkie aspekty naszego funkcjonowania.  Jest ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej, pełni także rolę wychowawczą. Integruje, ułatwia nawiązywanie kontaktów, budowanie więzi społecznych i pomaga wyrabiać dobre nawyki – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

W ostatnich latach w naszym mieście zbudowano lub zmodernizowano wiele obiektów, za co Świętochłowice zostały docenione przez kapitułę oceniającą kandydatów do wyróżnienia.

Powstały  m.in. boisko na terenie Szkoły Podstawowej nr  19, Strefa Aktywności Rodzinnej przy Szkole Podstawowej nr  4, czy wielopokoleniowe miejsce aktywnego wypoczynku i rekreacji przy Szkole Podstawowej nr  1. W mieście znajdują się także centra aktywności ruchowej, place zabaw, basen ekologiczny, oraz wiele innych obiektów, z których mogą korzystać mieszkańcy w każdym wieku.

Z roku na rok rośnie także kwota dofinansowania dla klubów sportowych. W 2011 roku wynosiło ono 131 tys. zł, a obecnie to kwota na poziomie 700 tys. zł. Pieniądze te pomagają w szkoleniu - głównie dzieci i młodzieży, zakupach niezbędnego sprzętu i pozostałych działaniach.

Kapituła brała pod uwagę jednak nie tylko nakłady finansowe ponoszone przez gminę na infrastrukturę, ale także zaangażowanie w promocję aktywności.

- Miasto wspiera rozwój sportu na kilka sposobów. Inwestujemy  w infrastrukturę, dofinansowujemy realizację zadań w zakresie sportu kwalifikowanego dzieci i młodzieży, organizujemy też wydarzenia, które promują aktywność wśród mieszkańców – dodaje prezydent Dawid Kostempski.

Na tym jednak działania w zakresie wspierania sportu w Świętochłowicach się nie kończą. W najbliższych latach zmodernizowany zostanie stadion żużlowo-piłkarski na „Skałce”, na który będzie mógł powrócić m.in. żużel w wydaniu ligowym. Dostosowany zostanie on także do organizacji innych imprez masowych zarówno sportowych jak i o charakterze rozrywkowym.